REGUŁA AUTORYTETU

Wrzesień 26, 2013 - Brak komentarzy

Niedawno uczestniczyłam w szkoleniu z realizacji celów. Tym razem byłam studentką,
a nie trenerem i „padłam ofiarą” działania jednej z  reguł wpływu społecznego,
której znajomość może przydać się wam na prezentacjach…

 

Reguła autorytetu. Jak to działa?

Autorytet prowadzącego działa na nas tak, że stajemy się bardziej otwarci na komunikację i uznajemy to co słyszymy za wiarygodne. Dla zainteresowanych skrajnym działaniem tej reguły polecam poczytać na temat eksperymentu Stanleya Milgrama lub literaturę wojenną. Na mnie zadziałał tytuł naukowy. Trenerka była doktorantką psychologii, więc z ufnością podeszłam do proponowanych przez nią metod.

 

Zadbaj o swój autorytet przed prezentacją.

Warto mieć na uwadze, że przeważnie wiarygodność nie jest sprawdzana. Jeśli prelegent powie „Jestem specjalistą od X” ludzie będą mu wierzyć. Sprawdzaliście kiedyś po wykładzie, czy rzeczywiście prelegent jest tym za kogo się podaje? Nie o to jednak chodzi, żeby podawać się za kogoś kim nie jesteśmy, bo prędzej czy później kłamstwo wyjdzie na jaw, ale możemy dodać naszym słowom większego znaczenia jeśli dobrze odegramy rolę autorytetu. O autorytet warto zadbać zanim zaczniemy prezentację:

    • Swoją wiarygodność możemy zwiększyć, jeśli zostaniemy przedstawieni słuchaczom przez osobę, która cieszy się autorytetem w danym środowisku czy organizacji.
    • Stosunek do mówiącego zależy także od tego w jaki sposób zostanie przedstawiony np. wsparcie instytucji badawczej, autorytet konferencji.
    • Jeśli prelegentowi przed nami dobrze szło warto stanąć dokładnie w tym samym miejscu, w którym wygłaszał swoją prezentację. Wtedy trochę jego chwały spłynie także na nas. Jeśli poprzednik był słaby stańmy z drugiej strony sceny, by dać publiczności do zrozumienia, że teraz zaczyna się zupełnie inne wystąpienie.
    • Liczy się także powierzchowność – dresscode w danym środowisku, maniery i postawa.
    • Warto też przed spotkaniem czy prezentacją wysłać referencje w mailu.

I pamiętajcie: sam autorytet nie wystarczy, żeby prezentacja była udana, ale na pewno daje dobry start. Szkolenie, z realizacji celów na razie jest skuteczne, bo jestem po nim bardziej zdyscyplinowana, co widać między innymi po ostatnich zmianach na moim blogu :).