I KTO TU RZĄDZI?

Lipiec 4, 2013 - Brak komentarzy

Prowadziłam ostatnio warsztaty dla nauczycieli. Okazuje się, że prezentacje dla dzieci i audytorium biznesowego mają więcej wspólnego, niż można przypuszczać na pierwszy rzut oka. W obu przypadkach przydatna jest umiejętność „przejmowania  kontroli nad stadem”…

 

O co chodzi w przejmowaniu władzy w stadzie?

O pokazanie, raczej sugestia niż jawne manifestowanie, kto w stadzie jest samcem Alfa, a więc kto będzie mówił rzeczy godne uwagi. Jeśli nam się to uda, łatwiej sprzedamy każdy produkt i zaprowadzimy porządek nawet w niesfornej klasie.

 

Jak być samcem lub samicą Alfa?

  • Przywódcą stada najlepiej się urodzić. Osoby posiadające zdolności przywódcze, pewne siebie, ale jednocześnie mające do siebie dystans (przydatna jest lekka autoironia) budzą szacunek w stadzie.
  • Nie zaszkodzi jak do stada wprowadzi nas inny osobnik Alfa, bo to jak będziemy postrzegani zależy od tego jak i przez kogo zostaniemy przedstawieni (pisałam już o tym w regule autorytetu).
  • Kluczowy jest także mocny, dobrze wyćwiczony początek wystąpienia.
  • Jeśli chcesz wzmocnić swój status Alfa skłoń całą grupę do zrobienia czegoś. Na przykład zadaj pytanie i poproś o podniesienie rąk.
  • Jeśli prezentujesz na obcym terytorium, dobrze jest zaznaczyć swój teren. Pomocne może być małe przeorganizowanie sali, przestawienie krzeseł czy zajęcie innego miejsca niż nam pierwotnie wyznaczył organizator.
  • W pokazaniu kto rządzi w stadzie przydatna jest mała odmowa. Na przykład jeśli uczestnicy zgłaszają chęć zrobienia przerwy zaproponuj, że zrobicie ją dopiero za 5 minut jak dokończysz daną część prezentacji.
  • Prawdziwy samiec Alfa nie rozpętuje wojny o przywództwo w stadzie. Z uśmiechniętym osobnikiem Alfa, który nie mądrzy się i ma dystans do siebie inne osobniki nie będą chciały walczyć. Ludzie akceptują, że prezenter przejmuje kontrolę. Poza tym warto się obwąchać i ocenić na ile możemy sobie pozwolić w danym stadzie.