CHCESZ DOBRZE WYPAŚĆ NA PREZENTACJI? KUP ODPOWIEDNIE BUTY!

Listopad 8, 2013 - Brak komentarzy

Sukces wystąpienia publicznego zależy od wielu elementów: struktury wypowiedzi, estetyki slajdów, sposobu mówienia czy mowy ciała. Ale co z tym wszystkim mają wspólnego nasze buty???

 

Pewna postawa

Wyprostowana sylwetka i swobodne poruszanie się po scenie to klucz do pewności siebie. Jeśli stoimy prosto z lekko uniesioną głową czujemy się pewniej i łatwiej jest wtedy zapanować nad strachem. Osoba, która ma taką postawę, a przy tym dynamicznie i lekko porusza się po scenie jest postrzegana jako pewna siebie także przez publiczność. To co mówi taki prezenter wydaje się bardziej przekonujące. Trudno to wszystko osiągnąć jeśli mamy na sobie niewygodne buty. Często zdarza się, że przeskakując z trampek na wyjściowe pantofle cierpimy katusze. I wtedy na scenie gibamy się, prezentujemy na siedząco, poruszamy się chwiejnym krokiem lub kręcimy się nerwowo. A wszystko tylko dlatego, że bolą nas stopy. W takich warunkach trudno skoncentrować się na prezentowanej treści i reakcjach publiczności. Nie będziemy wtedy tak przekonujący jak pewnie stąpający po scenie prezenterzy. Warto o tym pomyśleć zawczasu i kupić sobie odpowiednie buty.

 

Jak wybrać buty dla prezentera?

Prowadzę kilkugodzinne szkolenia na stojąco, więc kupuję nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne buty. Takie buty nie mogą mieć zbyt wysokiego obcasa i być zbyt twarde (dla mnie odpadają modne ostatnio buty na platformach). Pamiętajmy też, że buty w których będziemy występować przez kilka godzina na stojąco nigdy, przenigdy nie powinny być za małe. Kupowanie za małego obuwia to częsta przypadłość kobiet. Panom częściej zdarza się kupić za duże buty, co na szczęście nie wpływa tak negatywnie na swobodę poruszania się po scenie. Przed pierwszym występem warto też pochodzić w nowych butach po domu. Sama tak robię, a potem na prezentacjach poruszam się po scenie jak pogodynka :). Często mam ze sobą awaryjne baleriny na zmianę, gdyby jednak bolały mnie nogi. Warto mieć też plastry na wypadek obtarć.

 

P.S.

Panom pewnie łatwiej jest wybrać wygodne buty, ale mam nadzieję, że parę wskazówek z powyższego tekstu im także się przyda.